Lakierobejca – czym jest i do czego służy?

Odpowiednia ochrona drewna to jeden z ważniejszych czynników, który wpływa nie tylko na ich dobry wygląd na wiele lat ale również na to, że zachowają swoje cechy. Jeśli odpowiednio się o to zadba, drewno nie będzie się wypaczać i będzie wyglądać wciąż tak samo. Zwłaszcza jeśli drewniane konstrukcje mają znajdować się na zewnątrz, odpowiednie ich zabezpieczenie jest istotne. Na rynku jest bardzo wiele różnorodnych środków, które mają spełniać takie zadanie, a pośród nich bardzo dużym uznaniem cieszy się lakierobejca. Zobacz: urokliwydom.pl.

Czym jest lakierobejca?

Lakierobejce często bywają nazywane lazurami i zaliczają się do grupy środków ochronno dekoracyjnych do drewna. Produkt łączy w sobie cechy bejcy i lakieru do drewna, co znacznie przyspiesza wykonanie prac. Zawartość bejcy pozwala nadać drewnianej konstrukcji idealny odcień, zachowując jednocześnie strukturę słojów drewna. Lakier sprawia, że powierzchnia drewna pozostaje odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwym wpływem różnorodnych warunków. Niewątpliwą zaletą lakierobejcy jest fakt, że można ją stosować tak samo na surowe drewno jak też na oczyszczone, nieco starsze powierzchnie. Wówczas konieczne jest jedynie usunięcie ewentualnie łuszczącej się warstwy farby czy poprzednio nałożonego lakieru przed przystąpieniem do zabezpieczania lakierobejcą. Po wyschnięciu powłoka twardnieje, co sprawia że powierzchnia zabezpieczona lakierobejcą jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Jak wybrać odpowiednią lakierobejcę?

Lakierobejce to bardzo wiele różnorodnych produktów, dlatego nie zawsze wybór jest prosty. Zazwyczaj najważniejszym kryterium jest wybranie odpowiedniego koloru. Należy pamiętać, iż kolor wskazany na próbnikach w sklepach będzie wyglądał podobnie w przypadku stosowania na surowe drewno. Jeśli ktoś chce użyć lakierobejcy na starsze konstrukcje, wcześniej malowane lub lakierowane, barwa może się nieco różnić, zazwyczaj będzie ciemniejsza. Zazwyczaj stosuje się dwie warstwy lakierobejcy, jednak użycie większej ich ilości również przyczyni się do uzyskania ciemniejszego odcienia.
Lakierobejce mogą tworzyć różne powłoki, matowe, błyszczące lub półmatowe, a wybór odpowiedniej jest tylko kwestią gustu wybierającej je osoby. Ponadto ważny jest ich dobry wybór, jak chodzi o rodzaj. Lakierobejce akrylowe i poliuretanowe są produktami wodorozcieńczalnymi, co powoduje że ich zapach jest znacznie lżejszy. To sprawia, że są bardzo często wybierane do stosowania we wnętrzach. Ponadto charakteryzuje je krótki czas schnięcia. Z kolei lakierobejce alkidowe i alkidowo-uretanowe są produktami, które zapewniają bardzo trwałą i odporną na uszkodzenia powłokę, dzięki czemu powierzchnia jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu są produktami idealnymi do stosowania na zewnątrz.
Lakierobejca obecnie jest produktem bardzo często wybieranym, ze względu na swoje właściwości. Być może na tle innych produktów ochronnych do drewna jest nieco droższa, jednak biorąc pod uwagę iż jednocześnie barwi i chroni drewno z pewnością zasługuje na uznanie.

Artykuł powstał na podstawie: domnanowo.pl.