Sportowe hale pasywne – projekty

Ekologiczny trend oznacza świadome życie i dbałość o środowisko naturalne. Ale ekologia nie oznacza rezygnacji z wygody i nowoczesnych rozwiązań, które generują oszczędności. Utrzymanie hali sportowej nie jest tanie, warto więc zwrócić się w kierunku innowacyjnych technologii, które sprawią, że jej eksploatacja stanie się ekonomiczna. Pasywne hale sportowe, co to jest? Co zawierają projekty hal sportowych pasywnych?

Budownictwo pasywne w służbie sportu

Budynki pasywne – tym mianem określa się energooszczędne, ekologiczne budownictwo, które gwarantuje, że roczne zapotrzebowanie na energię nie przekroczy 15 kWh/m2. Dotyczy to tak zwanej energii pierwotnej, którą wykorzystuje się do ogrzewania, oświetlania pomieszczeń, a także podgrzewania wody i zasilania istniejących w budynku urządzeń. By budynek osiągną wysokie normy energooszczędności należy wdrożyć podczas jego budowy nowoczesne rozwiązania, specjalne materiały i innowacyjne technologie. To one odgrywają najważniejszą rolę w ograniczeniu zapotrzebowania energetycznego i umożliwiają maksymalne wykorzystanie energii pochodzącej z naturalnych źródeł: słońca, powietrza, wody czy ziemi. Owe rozwiązania można wykorzystać budując hale sportowe, minimalizując w ten sposób koszty utrzymania takich obiektów.

Projekty hal sportowych – oszczędzamy energię

Hala sportowa musi więc być bardzo dobrze izolowanym budynkiem wyposażonym w odpowiedni system wentylacyjny. Energooszczędność hal zagwarantują różne warunki, które musi wziąć pod uwagę projektant i przeliczyć je na kubaturę planowanego budynku. Przede wszystkim jest to:

  • usytuowanie budynku,
  • system wentylacji z odzyskiem ciepła – rekuperatory, które muszą mieć sprawność ponad 85%,
  • fotowoltaika,
  • pompa ciepła – ogrzewanie z ciepłą wodą użytkową,
  • kompatybilne ogrzewanie podłogowe,
  • rolety zewnętrzne i wewnętrzne,
  • energooszczędne okna,
  • ocieplenie budynku.

Warto wiedzieć, że odpowiednio przygotowane projekty hal sportowych pod budownictwo pasywne i wykonanie budynku z zachowaniem wszelkich wymaganych norm dla budownictwa pasywnego przyniosą oszczędności sięgające tysięcy złotych w skali roku. Dlatego warto się zainteresować najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi.