Dlaczego jesień to idealny czas na dbanie o zdrowy sen?

Malownicza jesień z reguły trwa bardzo krótko. Przeważająca część tej pory roku wiąże się z zimnem, szarością i deszczem. Krótkie dni i podatność na infekcje sprawiają, że wiele osób z wytęsknieniem czeka na kolejną wiosnę. Jednak warto pamiętać o tym, że również w jesieni drzemie pewien potencjał. Można wykorzystać ją chociażby do zadbania o jakość swojego snu.

Jesień, a zdrowe nawyki sypialniane

Krótkie dni i brzydka pogoda sprawiają, że wiele osób spędza swój czas wolny w domu. Jest to okazja do poświęcenia większej ilości czasu sobie, a tym samym – do pracy nad zdrowymi nawykami. Podczas jesiennych miesięcy panuje też specyficzny nastrój. Wyciszające rytuały, takie jak gorące kąpiele i miłe wieczorne aktywności w formie szydełkowania czy czytania książek, są źródłem ogromnej przyjemności. W jaki sposób można więc spożytkować ten czas i poprawić jakość swojego snu?

Jesienią warto popracować nad ograniczeniem korzystania z elektroniki w godzinach wieczornych. Używanie telefonu w łóżku jest w dzisiejszych czasach powszechnym problemem. Światło niebieskie emitowane przez ekran zaburza bowiem proces wydzielania melatoniny. Sprzyja to problemom z zasypianiem i sprawia, że sen jest płytki. Poza tym, podczas jesiennych miesięcy warto znaleźć swoje ulubione wyciszające aktywności. Czytanie, układanie puzzli czy malowanie po numerach? Wszystko to może być pomocne w poszukiwaniu spokoju i relaksu.

Jesień, jako czas relaksu

W dzisiejszym świecie panuje kultura produktywności. Wiele osób zaniedbuje sen na rzecz życia zawodowego lub towarzyskiego. Brzydka pogoda i ograniczenie wychodzenia z domu są doskonałą okazją to pracy nad lepszą organizacją czasu. Warto o to zadbać nie tylko pod kątem dążenia do poprawienia jakości snu! Wprowadzenie do swojej codziennej rutyny czasu dla siebie może podnieść ogólną jakość życia i pomóc w zwiększeniu pokładów motywacji do działania.

Jak wyposażyć sypialnię na jesień?

Aby być w stanie skutecznie wprowadzić wskazane powyżej zmiany w życie, warto przeanalizować wyposażenie sypialni i zastanowić się nad tym, czy nie jest konieczne zainwestowanie w nowe elementy wyposażenia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim – materac. Wszelkie dążenia do poprawy jakości snu będą nieskuteczne, jeżeli ciało nie będzie mogło się wygodnie ułożyć w łóżku, a kręgosłup nie będzie mógł liczyć na równomierne podparcie. Podobne znaczenie ma poduszka. Ważne jest to, aby jej kształt był ergonomiczny, a wypełnienie powinno się dopasowywać do kształtu głowy i szyi. Jeśli te dwa elementy wyposażenia spełniają najważniejsze wymagania, można rozważyć też zakup nowej, przewiewnej pościeli, ciepłego koca i stylowych poduszek dekoracyjnych.

Jesień sprzyja zadbaniu o zdrowy sen. Wprowadzenie nowych nawyków jest nieco ułatwione podczas tej pory roku. Poza tym, efektywny wypoczynek przynosi jesienią wiele korzyści – chociażby związanych z poprawą funkcjonowania układu odpornościowego.

Artykuł sponsorowany.