Jakie cechy powinien posiadać materac dla osób starszych?

Komfort codziennego snu jest bardzo istotny dla dobrego funkcjonowania, a szczególnie w przypadku osób starszych. Należy pamiętać, że seniorzy dużo szybciej tracą siły i w większości przypadków potrzebują krótkiej drzemki w ciągu dnia, aby móc ponownie dobrze się czuć. W tym właśnie celu osoby starsze powinny mieć doskonale dobrany materac, który będzie spełniał ich wymagania i preferencje. Jakie łóżko dla seniora będzie najlepsze? Tego dowiesz się poniżej!

Idealny materac dla seniora

Od osób starszych bardzo często można usłyszeć, że mają problemy z zasypianiem, bezsennością oraz częstym budzeniem się w nocy, kiedy już uda im się udać do krainy Morfeusza. Właśnie z tych powodów, kiedy wybieramy idealny materac dla seniora, musimy mieć całkowitą pewność, że nie spowoduje on na przykład dyskomfortu podczas krótszego lub dłuższego leżenia. Jeśli zastanawiasz się, jaki powinien być materac dla osób starszych, to powinien przede wszystkim pozwolić na rozluźnienie mięśni, prawidłowo stabilizować kręgosłup oraz wspierać inne części ciała. Dzięki temu senior bez żadnych problemów będzie mógł spokojnie wypocząć, a dodatkowo po przebudzeniu nie będzie odczuwać dolegliwości bólowych w okolicach karku, lędźwi lub miednicy. Dzięki doskonale dopasowanej powierzchni, senior uniknie również bólu kręgosłupa oraz stawów, co może bardzo utrudniać codzienne poruszanie się osób starszych. Kiedy wybierzemy materac zbyt twardy, to może on powodować zwiększenie się bólów bioder, które bardzo często pojawiają się właśnie u osób starszych. Natomiast zbyt miękki model nie zapewni optymalnego wsparcia dla ciała i tym samym seniorowi na pewno nie będzie wygodnie.

Twardość materaca dla osoby starszej – która jest najlepsza?

Pierwszym, na co warto zwrócić uwagę, kupując nowy materac dla seniora, jest jego twardość. Można wyróżnić cztery: H1, czyli bardzo miękkie, H2, które są średnio twarde, H3 określane jako twarde oraz H4, które są już bardzo twarde. Twardość materac powinna być dobrana przede wszystkim do ciężaru ciała osoby, która będzie na nim spała. Zasada jest prosta: im większa waga, tym twardszy powinien być wybrany model. Ważne są również osobiste preferencje danej osoby, ponieważ różne osoby preferują inne twardości powierzchni do spania. Dla seniorów najbardziej odpowiednia twardość materaca to H1 oraz H2, które są miękkie lub średnio twarde. Jeśli chodzi o wypełnienie modelu, to powinno być ono zrobione z miękkiej pianki wysokoelastycznej, która wyróżnia się swoją sprężystością. Można również zakupić materac z wnętrzem wykonanym z pianki termoelastycznej, która doskonale dopasowuje się do kształtu sylwetki z pomocą ciepła ciała. Będzie to doskonały wybór dla osób starszych zmagających się z dolegliwościami związanymi z kręgosłupem.

Przy wyborze materaca dla seniora pamiętaj również o kwestiach higienicznych. Dlatego też najlepiej, aby preferowany model miał również pokrowiec, który będziesz mógł wyprać w pralce. Dzięki temu zachowasz odpowiednią czystość w łóżku i jednocześnie będziesz się o wiele lepiej czuć, odpoczywając na nim długie godziny. Nie czekaj i już dziś zamów swój idealny materac!

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.