Jakie są cechy materaca, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dla osoby starszej?

Wybór materaca dla konkretnej osoby jest bardzo trudne, jednak jeśli dochodzi do tego grupa wiekowa, np. osoba starsza czy dziecko, to zadanie staje się jeszcze trudniejsze. Dlaczego? Każdy senior oraz bardzo młoda osoba potrzebują bardzo specyficznych cech materaca, które będą odpowiednio wspierać ich zdrowie. Jakie to cechy? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego zapraszamy do zapoznania się z nim!

Jaką wielkość materaca dla seniora wybrać?

Rozmiarów materacy jest bardzo wiele, dlatego czasami ciężko zdecydować się na wybór tego jednego. Seniorzy zazwyczaj śpią sami, ponieważ tak jest im wygodniej, dlatego warto wybrać łóżko pojedyncze w rozmiarze np. 90×200 cm lub 100×200 cm. Osoby starsze, które mają zwiększoną masę ciała, z całą pewnością będą się lepiej czuły na materacach większych, dlatego w takim przypadku wybierz łóżko o wymiarach 120×200 cm lub 140×200 cm. Jeśli para seniorów śpi razem, to śmiało wybierz jeszcze większy rozmiar, np. 160×200 cm, 180×200 cm czy nawet 200×200 cm, aby im obojgu było wygodnie i przyjemnie podczas spania.

Twardość i rodzaj materaca idealne dla osoby starszej

Rynek materacy wyróżnia pięć twardości tych produktów: H1, który jest określany, jako bardzo miękki, H2, czyli łóżko średnio twarde, H3 – materace twarde, H4, które są bardzo twarde oraz H5, czyli naprawdę bardzo twarde powierzchnie do spania. Dla seniorów idealne będą materace miękkie, czyli te określone jako H1 oraz te o średnim stopniu twardości, które oznaczane są znakiem H2. Eksperci bardzo często polecają materace, które wykonane są z pianki wysokoelastycznej, która charakteryzuje się dużą sprężystością oraz z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do sylwetki za pomocą ciepła ciała. Świetnym wyborem są także materace sprężynowe, które dedykowane są osobom o nieco większej masie ciała. Taki model będzie mniej podatny na ewentualne odkształcenia i dzięki temu dłużej seniorowi posłuży jako doskonałe miejsce do odpoczynku.

Różne problemy seniorów a wybór materaca

Seniorzy cierpią na różne schorzenia i choroby. Jednym z wyznaczników wyboru idealnego materaca są właśnie te problemy zdrowotne. Dla osób, które mają problemy z układem krążenia, idealnym wyborem będą materace hybrydowe, które łączą w swoim wnętrzu zarówno różne pianki, jak i sprężyny. Natomiast, jeśli senior ma problemy z kręgosłupem i stawami, to powinien postawić na nieco twardszy materac, który zapewni doskonałe podparcie dla tych części ciała. Jeśli chodzi o przewlekłe choroby związane z długotrwałym leżeniem w łóżku, to idealnie sprawdzą się materace, które będą mieć właściwości przeciwodleżynowe.

Teraz już z całą pewnością wiesz, jaki materac dla seniora wybrać i czym się kierować w sklepie. Pamiętaj o powyższych wytycznych, a zapewniamy, że zakupisz takim materac, który z całą pewnością będzie spełniał zarówno potrzeby, jak i preferencje osoby starszej. Nie czekaj i już dziś zamów ten jeden idealny materac dla seniora!

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.