W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do ekologii, tak więc zadbanie o izolację termiczną domu czy budynku jest ważnym elementem, zarówno pod kątem oszczędności energetycznych, jak i ochrony środowiska. Nowoczesne technologie izolacji termicznej pozwalają na uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej przy minimalnych nakładach finansowych.
Technologie izolacyjne – na co zwrócić uwagę?
- Materiały izolacyjne
Izolacja termiczna polega na ograniczeniu przepływu ciepła poprzez materiały o niskiej przewodności cieplnej. Obecnie stosowane materiały izolacyjne to m.in. wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa, celuloza czy korkowa płytka. Odpowiednie dobranie materiału izolacyjnego do konkretnego budynku jest kluczowe.
- Grubość izolacji
Grubość izolacji decyduje o efektywności izolacji termicznej. Optymalna grubość zależy od lokalizacji i klimatu, w którym budynek się znajduje. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii izolacyjnych, minimalna grubość izolacji przy zachowaniu wymaganej wydajności, jest znacznie niższa.
- Metody izolacji
Metody izolacji termicznej to m.in. metoda natryskowa, w której stosuje się piankę poliuretanową lub wełnę mineralną, czy też metoda systemów ociepleń, w której dodatkowo stosuje się cienkie tynki zewnętrzne lub Velox – wentylowaną elewację z płyt lekkich. Zastosowanie danej metody izolacji, zależy od materiału, grubości i wymaganego efektu izolacji.
- Technologia ciągła
Izolacja termiczna powinna być stosowana ciągle zarówno w ścianach, jak i w suficie oraz pod nim, a także na całym obwodzie budynku. Dzięki temu unikniemy tzw. mostków termicznych, których istnienie byłoby niekorzystne dla efektywności izolacji.
- Odrzucenie przestarzałych technologii
Obecnie powinniśmy unikać przestarzałych metod izolacji, jak na przykład stosowanie płyt polistyrenowych z dodatkiem freonów, które szkodzą środowisku, a także otwartych kanałów wentylacyjnych, które zwiększają prawdopodobieństwo powstawania mostków termicznych.
Podsumowując, stosowanie nowoczesnych technologii izolacji termicznej ma znacznie wpływ na efektywność energetyczną budynków, a także ochronę środowiska. Wybór odpowiedniej metody izolacji, materiału izolacyjnego oraz grubości izolacji, powinien zależeć od lokalizacji budynku i klimatu, w którym się znajduje.