Kilka słów o przycinanie drzewek owocowych

Wiele osób zadaje sobie pytania dotyczące pielęgnacji drzewek owocowych. Nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi sadownikami, to nie zawsze mamy pewność, czy prawidłowo przecinamy nasze rośliny. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie kiedy i jak przycinać drzewa owocowe? W końcu to bardzo ważna sprawa jeśli chcemy uzyskać drzewka o regularnym kształcie korony A także dorodne i zdrowe owoce.

 

Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio przygotować narzędzie, którymi wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne w naszych sadach. Pamiętajmy, żeby były one zawsze czyste i odpowiednio zaopatrzone. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że nasza roślina nie zostanie załączona ani niepotrzebnie poraniona. Jeśli już przechodzimy do samego usuwania zbędnych gałęzi, to powinniśmy się skupić na tych, które rosną pionowo do góry, czyli walkach. Do usunięcia nadaje się również te odnogi, które zabierają kształt bryły albo zabierają światło innym częścią rośliny. Tylko w ten sposób nadamy koronie drzewka owocowego prawidłowy i zdrowy kształt.

 

Jednak jeśli chodzi o samo przycinanie gałęzi drzewek owocowych to naszą uwagę powinniśmy skupić również na tym, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Należy pamiętać, że drzewka takie jak jabłonie, gruszek i śliwy najlepiej jest przycinać na początku roku kalendarzowego, czyli w okolicach lutego. Innego rodzaju pielęgnacji wymagają z kolei nektarynki i brzoskwinie. Te przycina się dopiero w kwietniu, gdy już pojawia się pierwsze pąki. Są również takie drzewka owocowe, które przecinamy już po okresie owocowania. Należą do nich wiśnie, czereśnie i morele, które pielęgnujemy w ten sposób pod koniec lata. Pamiętajmy również, że przycinać gałęzie należy kilka milimetrów nad drugim pąkiem, tylko w ten sposób unikniemy groźnych dla drzewka chorób.
Jak widać przycinanie drzewek owocowych w naszych sądach i ogrodach wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które dzisiaj umówiliśmy, żeby cieszyć się piękne i zdrowe roślina.