Lampy wiszące w złotym kolorze – hit czy kit?

Dla jednych złote lampy wiszące będą synonimem luksusu i elegancji, a dla innych – kiczowatym dodatkiem, oznaką braku gustu i umiłowania przepychu. Czy złote akcenty faktycznie zasługują na tak ambiwalentny odbiór? A może problemem jest to, że nie umiemy ich dobrze wprowadzać?

Złoto jest materiałem szlachetnym, cenionym na całym świecie niezmiennie od wieków. Jak w przypadku większości materiałów szlachetnych, problemem złota jest to, że zastosowany w nadmiarze wcale nie kojarzy się z bogactwem, elegancją i luksusem, ale z kiczem i bezguściem, a aranżacja „na bogato” wzbudza dość skrajne emocje. Jeżeli jednak zadbamy o to, by złoto wprowadzać do wystroju z wyczuciem i umiarem, możemy uzyskać absolutnie stylową, intrygującą i efektowną aranżację, bez grama kiczu. Na rynku znajdziemy różnorodne, nowoczesne lampy wiszące w kolorze złota, które doskonale sprawdzą się w modnych przestrzeniach, m.in. glamour, modern, skandynawskich, industrialnych, a nawet minimalistycznych. Chociaż złoty, bogato zdobiony żyrandol z pozoru nie wpisuje się w dominujący obecnie nurt minimalistyczny, to jeden taki akcent, wprowadzony do salonu minimal sprawi, że dość nijakie i surowe wnętrza od razu nabiorą wyrazistego charakteru.

A może złoto w duecie?

Rzadko oświetlenie produkuje się dzisiaj w całości w złotym kolorze. Złoto albo dominuje, albo dopełnia i podkreśla design lampy, która może być wykonana w zupełnie innym kolorze. Niewątpliwie ciekawymi, efektownymi i bardzo popularnymi połączeniami kolorystycznymi są duety: złoto-czerń oraz złoto-przeźroczystość/mleczna biel. Czarno-złote lampy wiszące często znajdziemy w mieszkaniach nowoczesnych lub w loftach, gdzie podkreślają wysoki standard wykończenia wnętrz, ułatwiają budowanie odpowiedniego nastroju i dodają przytulności. Inną, równie gustowną, elegancką i subtelną propozycją jest połączenie złotej konstrukcji lampy ze szklanymi, transparentnymi lub mlecznobiałymi, okrągłymi kloszami. Jeżeli chcesz wprowadzić do mieszkania wyrazisty, złoty akcent, jednak boisz się, że złota lampa będzie „zbyt złota”, możesz rozważyć zakup właśnie czarnego modelu ze złotymi zdobieniami albo utrzymanego w konwencji złoto-szklanej. Do wyboru pozostają także złote żyrandole z kryształkami, jednak taki design z pewnością nie należy do skromnych, więc polubi się zwłaszcza z wnętrzami glamour.

Jak złoto wpływa na nastrój?

Złote lampy wiszące, dodatki i dekoracje wybieramy nie bez powodu. Obecność złota we wnętrzach ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i panujący w pomieszczeniach klimat. Złoto uważane jest za kolor pozytywnie wpływający na naszą kondycję psychiczną, ponieważ działa odprężająco i skutecznie poprawia humor, stąd złote oświetlenie wiszące idealnie nadaje się nie tylko do salonów, ale także do sypialni i pomieszczeń, w których wypoczywamy. Z kolei zawieszając złotą lampę w domowym gabinecie, zyskamy rewelacyjną przestrzeń do twórczej pracy i relaksu w chwilach przerwy.

Podsumowując – jeśli lubisz złoty kolor, uspakaja Cię i nastraja pozytywnie, z odwagą wprowadź do swoich wnętrz złote lampy wiszące lub inne dodatki w tym szlachetnym kolorze.