Przechowywanie w przedpokoju — jak zaaranżować przestrzeń?

Nieważne, czy przedpokój jest przestronny, czy niewielki. Istotne, żeby był dobrze urządzony. A to niełatwe zadanie, ponieważ musi się w nim znaleźć miejsce na przechowywanie butów, kurtek i dodatków takich jak czapki, szaliki czy rękawiczki. Jakie meble wybrać, aby wykorzystać maksymalnie jego zazwyczaj skromną powierzchnię? Oto najlepsze pomysły na aranżację przedpokoju!

Nie tylko na kurtki

Każdy przedpokój urządzany jest w podobny sposób. Zazwyczaj znajdują się w nim szafy do przedpokoju. Czy różnią się one od modeli przeznaczonych do sypialni? Niektóre z nich zdecydowanie tak! Modele przeznaczone do przedpokoju, nazywane też garderobami, są wielofunkcyjne i często łączą w sobie role kilku pojedynczych mebli. Kupując taką szafę, zyskuje się więc szafę z drążkiem na wieszaki i/lub półkami, szafkę na buty, wieszak na kurtki czy torebki siedzisko oraz lustro.

Jako szafy do przedpokoju można jednak wykorzystać także klasyczne szafy wyłącznie z drążkami i pólkami zamkniętymi za drzwiami, rozwieranymi lub przesuwnymi. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie takich mebli jak szafa narożnikowa. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli przedpokój jest stosunkowo duży i potrzebne jest więcej miejsca do przechowywania.

Zawsze pod ręką

Osoby, które nie chcą zastawiać niewielkiego przedpokoju wysokimi meblami, mogą zdecydować się na minimalistyczny system przechowywania w przedpokoju. Polega on na ustawieniu w tym pomieszczeniu wyłącznie wieszaka na kurtki i torebki oraz zainstalowania, np. pod nim szafki na buty. To dobre rozwiązanie wyłącznie w przypadku mieszkań czy domów, w których sezonowe obuwie czy garderoba wierzchnia przechowywane są w innym pomieszczeniu.

Decydując się na montaż wieszaka w przedpokoju, warto zastanowić się na d wyborem konkretnego modelu, np. z lustrem lub bez lustra, w odpowiedniej kolorystyce i oczywiście rozmiarach pasujących do wybranej ściany przedpokoju. Warto też pamiętać, że szafki na buty mogą mieć różną wysokość. Niższe często uzupełnianie są o miękkie, tapicerowane siedziska, dzięki którym mebel ten można wykorzystać do siedzenia podczas wkładania butów.

Jaka szafa do przedpokoju?

Podczas urządzania przedpokoju warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd mebli. Oczywiście ważne jest, aby stylistycznie pasowały one do aranżacji wnętrza. Istotne jest jednak także, aby można było z nich wygodnie korzystać na co dzień. W końcu w przedpokoju bywają każdego dnia wszyscy domownicy. Wybierając meble, np. szafy do przedpokoju, warto zastanowić się najpierw nad ich optymalnymi wymiarami.

Mebel ten nie powinien przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się, wkładaniu butów czy otwieraniu drzwi wejściowych. Dobrym pomysłem w małym przedpokoju może być szafa narożna, która wykorzystuje zazwyczaj traktowane po macoszemu rogi pomieszczenia. Wsunięta do rogu pozwala przechowywać kurtki i buty, bez zabierania przestrzeni. Dobrym pomysłem w małym przedpokoju mogą być też szafy z drzwiami przesuwnymi. Ich otwieranie i zamykanie możliwe jest w ciasnym pomieszczeniu.