Każdy człowiek poświęca na sen aż ⅓ swojego życia! Już sam ten fakt wskazuje na to, jak ważna jest nocna regeneracja. Zaniedbanie tej sfery funkcjonowania wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Jedną z nich jest znaczne pogorszenie zdolności poznawczych, a tym samym obniżenie wydajności w pracy. Czy można poprawić produktywność dzięki dbaniu o higienę snu?
Sen, a zdolności poznawcze
Optymalna ilość snu, zalecana przez naukowców i lekarzy to od 7 do 8 godzin. Choć skutki przewlekłego zmęczenia dla zdrowia fizycznego są coraz częściej podkreślane, nadal wiele osób bagatelizuje związek zmęczenia z pogorszeniem funkcjonowania psychicznego i poznawczego. Niestety, ale problemy ze snem są znaczną przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Zmniejsza się bowiem zdolność do zapamiętywania nowych informacji, skupienie się na konkretnym zadaniu jest zdecydowanie trudniejsze, a konstruktywne rozwiązywanie problemów graniczy z niemożliwością. Takie konsekwencje wiążą się zarówno z trudnościami z zasypianiem, jak i ze snem słabej jakości, przerywanym przebudzeniami.
Jak poprawić jakość snu?
Jakość snu można poprawić w kilku krokach. Wymagają one jednak konsekwencji i samozaparcia – są bowiem skoncentrowane na zmianie codziennych nawyków. Jakie działania mogą najszybciej przynieść oczekiwane efekty?
-
Dobre wyposażenie sypialni – aby ułatwić sobie zasypianie i zmniejszyć częstotliwość przebudzeń, warto zainwestować dobry materac. Wygodne podłoże do spania, dopasowane do potrzeb użytkownika pod kątem twardości i rodzaju wypełnienia to połowa sukcesu.
-
Stałe godziny – wstawanie i kładzenie się spać o jednakowych godzinach to klucz do uregulowania poczucia dnia i nocy.
-
Rezygnacja z elektroniki – przed snem nie warto oglądać telewizji, ani korzystać z laptopów i smartfonów. Światło niebieskie zaburza bowiem proces wydzielania melatoniny, która odpowiada za odczuwanie senności.
-
Optymalne światło – w sypialni należy umieścić rolety zaciemniające oraz lampy z ciepłymi żarówkami.
-
Relaksacyjne rytuały – czytanie ulubionej książki, wypicie herbaty lub kąpiel przy świeczce – miłe zwyczaje będą w stanie wyciszyć umysł i wprowadzić go w stan relaksu i wypoczynku.
Inne sposoby na lepszą produktywność
Zdrowy i głęboki sen to nie jedyny czynnik wpływający na produktywność. Aby być w stanie pracować bardziej efektywnie, warto zadbać też o dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomocne będą regularne przerwy od wykonywania zadań. Krótki spacer lub 5 minut spędzonych na zewnątrz to niezawodne sposoby na uzyskanie większych ilości energii i poprawienie kreatywności.
Wydajność w pracy uzależniona jest od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest sen. Wprowadzenie zdrowych nawyków związanych z nocnym wypoczynkiem to jeden z najważniejszych sposobów na poprawę produktywności i zwiększenie swoich zarobków.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.